آمار آرای کسب شده کاندیداهای سه حوزه انتخابیه در هرمزگان

منصور آرامی ۹۹ هزار و ۱۶۸ رای

ابوالقاسم جراره ۵۷ هزار و ۷۶۳ رای

مهران شاهی ۴۱ هزار و ۹۳۲ رای

مهدی ملاحی ۳۵ هزار و ۵۳۲ رای

جهانگیر بشکار ۲۷ هزار و ۵۴۳ رای

موسی ملاپرست ۲۶ هزار و ۸۳۲ رای

علی سلیمانی ۲۳ هزار و ۶۰۴ رای

احمد نوحه گر ۱۵ هزار و ۴۹۰ رای

مهدیه دهقانی ۱۵ هزار و ۷۸ رای

زیبا اقبالی ۱۴ هزار و ۲۱۷ رای

علی اکبر ارجمندمنش شش هزار و ۱۵۷ رای

مهدی شهامتی پنج هزار و ۵۱۱ رای

بهرام زاهدی چهار هزار و ۶۹۵ رای

محمدیاسین زاهدی چهار و ۶۵۸ رای

محمد مالکی زاده چهار هزار و ۴۷۳ رای

محمد سالاری سه هزار و ۱۴۱ رای

محمدصادق افتتاحی هزار و ۹۸۵ رای

محمدحسن اباذری هزار و ۳۰۶ رای

حوزه انتخابیه میناب، رودان، سیریک، جاسک  بشاگرد:

سیدمصطفی ذوالقدر ۷۵ هزار و ۱۷۵ رای

حسین رئیسی ۶۳ هزار و ۴۲۳ رای

سیدعبدالکریم هاشمی نخل ابراهیمی ۶۲ هزار و ۴۳۱ رای،

منصور فرهادی ۳۱ هزار و ۳۶۱ رای

حمید قاسمی شش هزار و ۸۷۲ رای

غلام سلطانی چهار هزار و ۱۸۶ رای

کوروش زمانی دو هزار و ۷۸۷ رای

محمد ترکمانی ۸۰۰ رای

حوزه انتخابیه بندرلنگه، بستک و پارسیان:

خالد زمزم نژاد ۲۹ هزار و ۹۷۷ رای

احمد جباری ۲۹ هزار و ۱۵۰ رای

ناصر شریفی ۱۷ هزار و ۸۲۱ رای

غلام زارعی ۱۶ هزار و ۶۵۰ رای

هاشم توانا ۱۲ هزار و ۱۳۷

یوسف دیوانی ۹ هزار و ۵۵۳ رای

ناصر توکلی چهار هزار و ۱۱۳ رای

مصطفی نادعلی سه هزار و ۴۵۹

حسن فتاحی هزار و ۳۷ رای

 

 

رقابت نزدیک اصولگرایان و اصلاح طلبان در شرق هرمزگان

 

۱۰ کاندیدا در حوزه انتخابیه بندرلنگه برای تصاحب یک کرسی مجلس رقابت کردند. در پایان این رقابت احمد جباری نماینده حال حاضر مردم غرب استان در مجلس شورای اسلامی و از طیف اصولگرایان به عنوان نفر دوم باید در مرحله دوم انتخابات با خالد زمزم نژاد کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان رقابت کند.

 

اقبال مردم در حوزه میناب به کاندیدای اصلاح طلبدر حوزه میناب رقابت میان دو کاندیدای اصولگرا و یک کاندیدای اصلاح طلب بیشتر از سایر کاندیداها به چشم می آمد. سید عبدالکریم هاشمی نخل ابراهیمی نماینده اصولگرای مردم حوزه انتخابیه میناب در مجلس در انتخابات اقبال خوبی نداشت و نتوانست در رقابت با دو کاندیدای دیگر موفق عمل کند. از این رو سیدمصطفی ذوالقدر کاندیدای اصلاح طلب توانست با پیشی گرفتن از کاندیداهای اصولگرا راهی مجلس شورای اسلامی شود.

 

تقسیم کرسی های مجلس در حوزه انتخابیه بندرعباس میان کاندیداهای اصولگرا و مستقل

 

رقابت در مرکز استان بیشتر از سایر حوزه ها بود. حضور چهره های سرشناس اصولگرا و
نبود اصلاح طلبان بیشتر کفه ترازو را به سمت نمایندگان اصولگرا و مستقل مورد حمایت لیست اعتدال و توسعه سنگین کرده بود.

حسین هاشمی تختی استاندار اسبق هرمزگان که به عنوان یک چهره اصولگرا شناخته می شود با شعار سلامم را تو پاسخ گوی وارد عرصه انتخاباتی شد و در میانه راه در لیست ائتلاف اصولگرایان قرار گرفت. وی اما در سخنرانی ها و میتینگ های تبلیغاتی، خود را چهره مستقل معرفی کرد. هفتم اسفند ماه با کسب بیشترین آرای ماخوذه به عنوان منتخب مردم حوزه انتخابیه بندرعباس، قشم، حاجی آباد، بندرخمیر و ابوموسی راهی مجلس شد.

احمد مرادی،فرماندار سابق بندرعباس که در دولت اصلاح طلبان و هم در اصولگرایان سمت های مدیریتی داشت و شاخص ترین سمت دوران مدیریتیش را در دولت دهم به عنوان فرماندار شهرستان بندرعباس تجربه کرده بود با بیان اینکه نماینده مستقل است ولی با قرار گرفتن در لیست حامیان دولت و اصلاح طلبی در عرصه انتخابات توانست به عنوان دومین کاندیدای منتخب مردم حوزه انتخابیه بندرعباس وارد مجلس شود.

محمد آشوری تازیانی که تجربه حضور سه دوره پیاپی نمایندگی مجلس را دارد برای چهارمین بار پیاپی توانست به در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان سومین کاندیدای منتخب حوزه انتخابیه بندرعباس بر کرسی نمایندگی بماند.

 

شعارهای نمایندگان برای مجلسآنچه
در این دوره از رقابت های انتخاباتی کاملا قابل مشاهده بود ارائه شعارهای غیر برنامه ای از سوی کاندیداها بود. حسین هاشمی تختی با شعار «سلامم را تو پاسخ گوی»، احمد مرادی با شعار «هرمزگان بیدار» و محمد آشوری تازیانی هم با شعار «من آنم که دریا کنار من است» وارد عرصه تبلیغات شدند. اما آنچه در این میان در وعده های انتخاباتی کاندیداها کاملا قابل مشاهده بود تشابه بیان مشکلات استان از نگاه انها بود.

 

نمایندگانی که از مجلس دهم بازماندند/دو کاندیدای تازه وارد

اما با نگاهی به فهرست نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی باید گفت ابوالقاسم  جراره جوانترین نماینده مجلس نهم که با لیست جبهه پایداری به عنوان رای اول حوزه انتخابیه بندرعباس وارد مجلس شده بود در انتخابات دهمین دوره مجلس  شورای اسلامی علیرغم اینکه در آخرین روزهای تبلیغاتی به لیست ائتلاف  اصولگرایان اضافه شده بود اما نتوانست آرای کافی برای راهیابی مجدد به مجلس را کسب کند.

 

سید عبدالکریم هاشمی هم دومین نماینده جبهه اصولگرایان بود که در حوزه انتخابیه میناب، رودان، سیریک، جاسک و بشاگرد نتوانست آرای کافی را برای راهیابی به مجلس کسب کند.

 

منصور آرامی هم سومین نماینده مجلس است که تنها با تجربه یک دوره حضور در مجلس
شورای اسلامی نتوانست برای دومین بار پیاپی نمایندگی مردم حوزه انتخابیه  بندرعباس را در مجلس تجربه کند تا به عنوان سومین نماینده اصولگرا از حضور در مجلس بازبماند./

/ 0 نظر / 8 بازدید