تنهایی و غربت چادربندری و بادله در نبرد با مانتو شلوار

لباس هایی که شاخصه و متمایز کننده #زنان_هرمزگانی در پوشش و نشان دهنده شخصیت، حقیقت و به عبارتی دیگر هویت #اسلامى ایرانى، آنان هستند با گسترش زندگیِ صنعت زده ؛ هرچند کمرنگ تر از گذشته ولی کاربرد خود را حفظ کرده اند.

 

این لباس هاى سنتی که با حجاب کامل، شاد ، رنگارنگ و متنوع در خود بیان کننده #حیا و عفت بانوان هرمزگانى در پوشش، و نشانه هایی از ارتباط و تجارت مردمان منطقه با سایر نقاط جهان از شرق آسیا تا آفریقا و اُروپا را جای داده و ریشه دار بودن مردمان این دیار را در گذر تاریخ چند هزار ساله نشان می دهند ، پیشنه ای که کشورهای همسایه حاشیه خلیج فارس غبطه و حسرت داشتنش را می خورند.
لباس های زنان هرمزگان حتی یکی از جاذبه های گردشگری بوده و بنا به اطلاعات اداره کل میراث فرهنگی هرمزگان گردشگران خارجی برای دیدن و تماشای این لباس های چشم نواز وارد این منطقه می شوند.
اما امروزه قیمت تمام شده یکی از مهمترین مولفه ها در تعیین میزان تهیه و استفاده از کالا وخدمات محسوب می شود و به طور طبیعی با افزایش قیمت ها میزان خرید و استفاده نیز کاهش می یابد و لباس های محلی هرمزگان نیز از این قانون جدا نیستند.
در این سال ها شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه، بر قدرت خرید مردم اثر گذاشته به گونه ای که صنعتگران و دوزندگان لباس های سنتی عنوان می کنند همان تعداد اندک باقیمانده از مشتریان لباس های محلی و سنتی خواهان تهیه قسطی لباس هستند.
خریداران این لباس ها نیز قیمت های بالای تهیه لباس سنتی را دلیل بر کاهش تقاضای خود برای خرید و چشم پوشی در استفاده از این لباس ها عنوان می کنند.
لباس های سنتی بانوان هرمزگان دارای اجزاء مختلفی است که زنان استان به خوبی توانسته اند برخی ازآنها را از گذر زمان سالم عبور داده و به امروز برسانند که ازبین آنها می توان به کَندورهِ ، شلوار بندری ، اُرونی ، جلبیل ، برقع ، چادر بندری ، گَوَن ، بادِله ، نیم بادله ، کلوش و لَچَک اشاره کرد.
کَندورهِ یک نوع لباس سنتی است که قد آن تا نزدیک به زانو رسیده و از پهلو به پایین گلابتون دوزه یا خوس دوزی شده و اطراف آن تا دور یقه این تزیینات ادامه دارد.
منبع : ایرنا

/ 0 نظر / 14 بازدید