گزش عروس دریایی

گزش توسط عروس دریایی
"تصاویر مربوط به ساحل پشت فرودگاه بندرعباس مرداد نود و شش"
عروس دریایی جز بی مهره گان و قادر به شنا کردن هستند، دارای بدنی چتر مانند و ژلاتینی و با منقبض کردن عضلاتشان به سمت جلو حرکت میکنند.

یکی از مشکلات شایع افرادی که در آب های دریا شنا و یا غواصی میکنند گزیدگی توسط عروس دریایی است. شاخک های طویل در انتهای بدن عروس دریایی دارای هزاران نیش خاردار میکروسکوپی یا سموم مختلف است که در هنگام گزش به بدن طعمه تزریق میشود.

این جاندار نمی‌تواند شکار خود را تعقیب کند و همچنین به علت برخورداری از اندامی ژله مانند نمی‌تواند با هیچ جانداری درگیر شود و به همین علت باید بتواند در صورت نزدیک شدن شکار و یا یک جاندار مزاحم، تنها با یک تماس آن را از پای درآورد و به همین علت به سم مجهز شده‌است.

مواظب قطعات جداشده شاخک عروس دریایی و یا اجساد اونا باشید ، زیرا اینها هم می توانند نیش بزنند و یا با لمس شدن نیش های سمی آزاد کنند.

علایم شایع گزیدگی: سوزش، خارش، تورم، درد ضرباندار در یک پا و یک دست
علائم گزش شدید: تهوع ، استفراغ ، درد عضلات و مفاصل، ضعف و سرگیجه، تب مشکلات تنفس و قلبی ، از دست دادن هوشیاری

درمان: شاخکها را با وسیله مانند چاقو یا شانه از بدن جدا کنید و اگر بزرگ بودند ، از انبر ، پنس ، یا موچین استفاده کنید . هرگز با مالیدن سعی در جدا کردن آنها نکنید ، زیرا این کار موجب فعال شدن سلولهای نیش زننده دیگری می شود . زخمها را با آب دریا بشویید و محل گزیدگی را به مدت 30 دقیقه در سرکه یا الکل فرو ببرید تا درد مرتفع شود .

پیشگیری:
پوشیدن لباس محافظ، کسب اطلاعات از نجات غریق و ساکنان محلی و مقامات بهداشت قبل از شنا در آب های ساحلی، پرهیز از شنا در فصل ازدیاد عروس دریایی، در موقع گزش ترک آب با آرامش بدون دست و پا زدن اضافی

#عروس_دریایی#زیستدریا#زیست_شناسی#بندرعباس#بندری#ساحل#دریا#دانشگاه_هرمزگان#ساحل_فرودگاه_بندرعباس

#گزش_عروس_دریایی#bnd#hormozgan_university

#marine_biology#marinelife#sealife#uni_hormozgan#jellyfish

/ 0 نظر / 123 بازدید