علت بدتر شدن حجاب خانوم ها بعد از ازدواج چیست؟!

بعضی ها چادر را کنار می گذارند و... بعضی ها با چادر آرایش می کنند .
پاسخ : حجاب خانمها پس از ازدواج از عوامل بسیاری متاثر است . اگر حجاب ، مقوله ای ریشه دار و تثبیت شده برای یک خانم باشد و آنرا یکی از راههای عبودیت الهی بداند و حجاب را امانتی الهی برشمرد که حق خداوند است نه دیگران ، فلسفه حجاب برای او به یک ریشه تبدیل شده باشد قبل و بعد از ازدواج ، نهان و پیدا ، جمع بد حجاب و با حجاب برای او هیچ تفاوتی نمیکند ، اما اگر علت حجاب برای یک خانم امری ریشه دار نباشد و حجاب را به شکل یک سنت ، یا عادت یا یک پوشش متعارف خانوادگی بداند و یا آنرا در یک خانواده مذهبی ساری و جاری بداند نه در مقابل خانواده یا اشخاص غیر مذهبی ، آنگاه حجاب برای چنین فردی به یک متغییر تبدیل خواهد شد نه یک امر ثابت .

علل مختلفی موجبات این بدحجابی ها را ببار می آورد ، حتی گاهی چشم و هم چشمی با اقوام مثلا جاری ها با هم یا خواهر شوهر ها و زن برادر ها با هم موجبات این بدحجابی ها را فراهم میکند . دقیقا مغایر با دستور صریح قرآن : "...وتعاونوا علی البر والتقوی ولا تعاونوا علی الاثم والعدوان..." ( 1)
و در نیکوکارى و پرهیزگارى با یکدیگر همکارى کنید و در گناه و تعدى دستیار هم نشوید
اعتراض به چشم چرانی همسر و عدم توجه مرد به این مساله گاه موجبات مقابله به مثل را در برخی از زنان - که حجاب برای آنان ریشه عمیق و اصولی ندارد - فراهم میکند .
و همانگونه که دوستان هم بخوبی تبیین نمودند ، اساسا برداشته شدن برخی قیود پس از ازدواج - چه از منظر خانواده و چه از منظر خانم - برای برخی خانمها بجای اینکه منجر به عفاف و حفظ و پوشش بیشتر شود ، موجبات بد حجابی را فراهم مینماید گویا ازدواج که در روایات ، عاملی برای تکامل دین معرفی شده است (2) در نگاه این عده ، عاملی جهت آزادی از قیود بندگی الهی و تقدیم بخشی از ایمان یا عملکرد نیک سابق به شیطان نفس است .
اما چگونه میتوان به پیشگیری یا درمان این مساله اقدام نمود ؟
در خصوص خانمهایی که قبل از ازدواج بد حجاب بودند و آقا هم قبل از ازدواج در مراحل خواستگاری و شناختهای قبل از ازدواج ، در مورد حساسیتش در خصوص حجاب صحبتی به میان نیاورده و یا درخواست جدی و مصرانه ای برای حجاب نداشته ، کار ، بسیار سخت و در برخی موارد ناممکن بنظر می رسد .
اما در مورد خانمهایی که اهل حجاب هستند ، راهکارهایی برای تشویق بیشتر به حجاب و دفع انگیزه های محرک نسبت به بدحجابی های پس از ازدواج ، وجود دارد .
مرد به عنوان همسر عامل اساسی و نقش مهمی برعهده دارد .
دختر خانمی که زندگی جدیدی را آغاز نموده و نهایت تلاشش را برای خوش آمد و رضایت همسرش از زندگی ، بکار میبرد ، مسلما اگر با تحسین و تمجید و تشویق همسرش نسبت به حجاب شرعی خودش مواجه شود و اساسا به جهت رفتار و نگاه بیرونی به زنان دیگر ، در همسرخود نجابت و چشم پوشی و عفت نگاه ببیند و از طرف دیگر با نقد به زنان بدحجاب و تشکر و تمجید همسر از حجاب و پوشش خوب خود مواجه شود ، غالبا به حفظ حجاب شرعی و باقی ماندن در این محدوده تشویق می شود و برای استمرار حجابش ، انگیزه توجه همسر به خود و عدم توجه وی به زنان دیگر را در رفتارش مد نظر قرار میدهد . البته این عکس العمل عمومیت ندارد اما انگیزه غالب زنان و دختران با حجاب ، در بد حجابی ، نگاه همسر به زنان بدحجاب یا تمجید از آنان یا تایید آنان یا گرم گرفتن با آنان در محافل و میهمانی های فامیلی و دوستانه و یا ملامت نمودن همسر بخاطر ظاهر محجبه اش می باشد .
برخی از این رفتارها و تغییر مشی ها دقیقا در جهت مقابله به مثل با همسر در همشکل شدن با زنان بدحجابی است که توجه همسر را جلب نموده اند .
لذا مردان در این زمینه ، نقشی بسیار تعیین کننده دارند .


(1)- مائده/2
(2)- پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: هر گاه کسی ازدواج کند، نصف دین را کامل کرده است و برای (حفظ) نصف دیگر باید تقوای خدا پیشه کند. (منتخب میزان الحکمة 2776 و کنز العمال 44403)

/ 1 نظر / 5 بازدید
حاج امیر

سلام به خاطرات ما هم یه سری بزن آخرشه:دی خاطرات مدرسه ما شایدم اگه دوست داشته باشی خاطرات مدرسه شما:دی