توهین آشکار روزنامه دولت به چادر

نکته خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی جالب

در ذیل صفحه اول ویژه‌نامه خاتون چهل نفر از زنان نقش آفرین در تاریخ ایران معرفی شده‌اند که خانم مهناز افشار (بازیگر سینما) دومین زن نقش‌آفرین در تاریخ ایران است. همچنین بازیگرانی مانند خانم‌ها هدیه تهرانی، الهام حمیدی، ترانه علیدوستی و... در زمره این 40 زن هستند، اما نکته شگفت‌انگیز آن است که فهیمه رحیمی (نویسنده رمانهای مبتذل اروتیک) نیز در میان آنان است، در حالی که جای پای زنان برجسته‌ ی معاصر مانند همسر امام خمینی(ره) یا زنان که با رژیم ستم‌شاهی مبارزه کردند، شکنجه شدند و عکس‌هایشان در موزه عبرت وجود دارد، دیده نمی‌شود! اما 5 بازیگر زن سینمای ایران که پیش از این توسط جریان انحرافی حمایت ویژه شدند، جز 40 زن نقش‌آفرین تاریخ ایران شده‌اند!

عکس های طور دیگر برخی از زنان نقش آفرین ، از دید این نشریه ببینید.

مهناز افشار 

   

 هدیه تهرانی

 

ترانه علیدوستی

 

الهام حمیدی

 

البته به نظر من هنرمندان را قطب دایره امکان اسفندیار مشایی انتخاب کردند چون ایشان هستند که هدیه شناس و مهناز شناس و همه چیز شناس هستند.

مدیر مرکز حجاب ریحانه النبی، با انتقاد از دیدگاه های کلهر در ویژه نامه خاتون و پاسخ به هشت ایراد مقاله وی گفت: ما کتابی به عنوان صدف آسمانی با موضوع چادر از زمان هخامنشیان تا بعد از انقلاب اسلامی برای مقطع ابتدایی نوشته ایم، من فکر می کنم آقای کلهر حداقل باید این کتاب را بخواند.

حجت الاسلام محمدمهدی ابراهیم پور، مدیر مرکز حجاب ریحانه النبی،‌ در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا، با اشاره به توزیع و انتشار ویژه نامه خاتون به بیان نقدهای خود درباره دیدگاه های مطرح شده از سوی کلهر در این ویژه نامه پرداخت.

وی با بیان اینکه دیدگاه آقای کلهر در خصوص حجاب و پوشش در ویژه نامه خاتون دارای تناقضاتی است ،تصریح کرد: نخستین اشکال این است که طبق آنچه در مجله آمده ظاهرا سؤالات و جواب‌هایی که در این گفت‌وگو وجود دارد خاص است و به صورت آزاد تنظیم نشده است.

این فعال عرصه عفاف و حجاب افزود: در مقدمه اشاره شده که این گفت و گو در سال 89 تنظیم شده است، اما آقای کلهر در گفت و گویی که بعد از انتشار ویژه نامه خاتون داشته اشاره کرده که این گفت و گو دو سال قبل انجام شده و این نظرات دو سال قبل من است.

حجت الاسلام ابراهیم‌پور تصریح کرد: در خصوص 26 سؤالی که از ایشان شده است، تناقضات آشکاری وجود دارد و وی اظهارنظرهای غیر تخصصی در مسائل داشته است.

وی اظهار داشت: اشتباه اول وی در مورد خود چادر مشکی است که سؤال برانگیزترین بخش این گفت و گو نیز همین جا است، وی گفته چادر مشکی از زمان ناصرالدین شاه وارد شده در حالی که این گونه نیست.

حجت الاسلام ابراهیم پور بیان داشت: قبل از ناصر الدین شاه و حتی از زمان هخامنشایان تا دوران قاجار رنگ چادر از رنگ های مختلفی از جمله ارغوانی، سفید، زرد، آبی، بنفش و مشکی بود و این گونه نبوده که رنگ مشکلی از اروپا و در زمان ناصر الدین شاه به ایران وارد شده باشد، بلکه قبل از آن نیز زنان ایرانی از چادر مشکلی استفاده می‌کردند.

حجت الاسلام ابراهیم پور با بیان اینکه چادر مشکلی دستاورد ناصرالدین شاه از غرب به ایران نیست و پیش از آن نیز وجود داشته است، ادامه داد: ناصرالدین شاه در سفری که به اروپا داشت با شرکت در مجالس عیاشی و دیدن رقص زنان سعی کرد لباس چسبان که در مجالس رقص استفاده می شد را به ایران آورد و در آن زمان به زنان حرمسرای خود دستور داد که لباس خود را طبق آنچه او در اروپا دیده است تعویض کنند، البته بعدها رضاخان در سفر خود به اروپا به همین شکل و سبک کشف حجاب را شروع کرد.

حجت الاسلام ابراهیم پور با اشاره به دیگر اشکال موجود در سخنان کلهر تصریح کرد: وی با استناد به آیاتی از قرآن کریم چادر مشکلی را بدترین پوشش می داند، در صورتی که نظر بزرگان و مراجع غیر از این است.

وی افزود: در سؤالی که از محضر علما و مراجع شده، آمده است «عده ای همراه با تبلیغات فرهنگی دشمن در روزنامه ها و سخنرانی‌های خود می‌گویند چادر مشکلی برای بانوان مکروه است و باید پوشش جدید مانند مانتو و کت و دامن با رنگ های متنوع جایگزین چادر شود، آیا چنین حرف و اقدامی صحیح است یا خیر؟»

حجت الاسلام ابراهیم پور گفت: مقام معظم رهبری در پاسخ به این سؤال می فرمایند «این صحبت صحیح نیست و بهترین نوع حجاب و پوشش چادر است و چادر سیاه هم بی اشکال است و کراهت ندارد» این نظر مقام معظم رهبری تمام مقاله آقای کلهر را پاسخ می دهد. البته از نظر علمی نیز این بحث قابلیت طرح دارد.

وی اضافه کرد: البته آقای کلهر شبهه ای داشتند که چادر صورت زن را قاب می کند، البته اصل این نگاه اشتباه است و در جای خود پاسخ دارد.

حجت الاسلام ابراهیم‌پور تصریح کرد: اشتباه سومی که وی دارد این است که با استناد به قرآن در مورد چادر فلسفه بافی می کند و تاییدات غیر واقعی ارائه می دهد که نظرات مراجع و علما این است، در حالی که این گونه نیست.

وی افزود: اشتباه دیگری که ایشان مرتکب شده ارائه فلسفه من درآوردی درباره حجاب زنان گیلکی است، وی می گوید چون زنان گیلکی زندگی شان وابسته به این است که پاچه خود را بالا بزنند پس اشکال ندارد که حجابشان به این شکل باشد. اگر ما بخواهیم این فلسفه را درنظر بگیریم اشکالات متعددی وجود دارد البته استثنائاتی در این خصوص داریم، اما مصداقی که ایشان مطرح کردند با آن فلسفه‌بافی که مطرح می کند جایگاه ندارد.

مدیر مرکز حجاب ریحانه النبی بیان داشت: اشتباه پنجمی که آقای کلهر داشته ارائه روایات به صورت ناقص است، ما روایاتی درباره کراهت رنگ مشکی داریم، اما ایشان روایات را به صورت ناقص می آورد، همان روایات که کراهت رنگ مشکی را مطرح کرده استثنائاتی هم دارد که ایشان یا بلد نبوده و یا نخواسته ذکر کند.

حجت‌الاسلام ابراهیم‌پور اشتباه ششم کلهر را برداشت ناقص وی از قرآن درباره پوشش زن دانست و گفت: وی می‌گوید در قرآن سه تکه روشن برای لباس زن تعریف شده است که شال روی سر، پیراهن و پوشش پا است، در صورتی که اگر ایشان به آیه 59 سوره احزاب مراجعه می کرد می دید که ما جلباب را داریم که از پوشش های قرآنی مورد تایید است و در صدر اسلام حضرت زهرا(س) از آن استفاده می‌کرد.

وی افزود: اشتباه هفتم وی این است که فتوا بر تجویز دوچرخه سواری و موتورسواری زنان می دهد، ایشان نباید در این مساله اظهار نظر می کرد، تحلیل ایشان نیز اشتباه است. وی می گوید همان گونه که زنان می توانند بر ترک موتور بنشینند می توانند موتورسواری و دوچرخه سواری هم بکنند در صورتی که بین این دو فرق هست.

حجت الاسلام ابراهیم پور گفت: نویسنده مقاله می‌گوید خواهش می‌کنم دوچرخه و موتورسواری را از کیش شروع نکنید، در خیابان جمهوری کاسب های زیادی هستند و زنان به خاطر خرید و مسائل کاری که دارند و تردد می کنند می توانند موتورسواری کنند و ایشان با این تدبیر می خواسته ترافیک تهران را درست کند، در صورتی که نگاه مرد نامحرم تفاوتی ندارد که در چه مکانی باشد.

وی یادآورشد: در مورد مساله دیگر که بسیار مهم است توهین به فهم علما و تعیین تکلیف برای ایشان از سوینویسنده است، وی در سؤال 22 می‌گوید ما باید سؤالات روز را پیش اهل فقه ببریم و جواب روز بگیریم بعد در ادامه می گوید اینجا (در مورد دوچرخه سواری) هم باید راهکار پیدا شود، راهکار را فقیه نباید پیدا کند، راهکار را من و شما که اهل رسانه ایم و کسانی که متخصص هستند باید پیدا کنند.

این فعال عرصه حجاب و عفاف تاکید کرد: این مساله شرعی است، راهکارش را خود مراجع می فهمند و می دانند که آیا دوچرخه سواری اشکال دارد یا ندارد؟ این در حوزه صلاحیت شما نیست. اگر شما می خواهی راهکار بدهی پس چرا می‌خواهی پیش مراجع بروی؟ این توهین آشکار به مراجع است و تنها نظر مراجع را در تایید نظرات خود مطرح می‌کند.

مدیر مرکز حجاب ریحانه النبی در پایان تصریح کرد: ما کتابی به عنوان صدف آسمانی با موضوع چادر از زمان هخامنشیان تا بعد از انقلاب اسلامی برای مقطع ابتدایی نوشته ایم، من فکر می کنم آقای کلهر حداقل باید این کتاب را بخواند.

وی بیان کرد: سطح مطالب ایشان بسیار دچار اشکال و ایراد است و ایشان اشراف تفسیری، تاریخی و فقهی به مساله نداشته و متاسفانه در هر سه مورد نظر داده است.

 

آیت‌الله صافی گلپایگانی در واکنش به انتشار ویژه نامه خاتون: باید قوه قضائیه این افراد را تعزیر کند تا برای کسانی که قصد تعرض به مقدسات را دارند درس باشد. این آقایان نمی‌دانند که مملکت صاحب دارد، در این شب‌های قدر از خدا بخواهید که خداوند اینها را هدایت کند و اگر قابل هدایت نیستند به جزای اعمال خود برساند.

مدرس خارج فقه حوزه علمیه قم با بیان اینکه همه مسئولند و باید از دین در مقابل این هجمه‌ها دفاع کنند، ادامه داد: چه شده است که عده‌ای در این زمان به خود جرأت می‌دهند این چنین به مقدسات مذهب توهین کنند؟ چرا دادستانی و قوه‌ قضائیه به وظیفه اصلی خود عمل نمی‌کنند؟ چرا باید بنام روشنفکری همه مقدسات اسلام را زیر سوال برد؟ این اشخاص از کجا پیدا شدند که این چنین به احکام الهی حمله می‌کنند و هر روز درصدد تغییر هویت اسلامی جامعه هستند؟

وی با بیان اینکه این اشخاص قلب مقدس امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را آزردند، افزود: باید قوه قضائیه این افراد را تعزیر کند تا برای کسانی که قصد تعرض به مقدسات را دارند درس باشد. این آقایان نمی‌دانند که مملکت صاحب دارد و اینجا مملکتِ امام زمان علیه السلام و مملکتِ هزاران شهید انقلاب اسلامی است. در این شب‌های قدر از خدا بخواهید که خداوند اینها را هدایت کند و اگر قابل هدایت نیستند به جزای اعمال خود برساند.

حجاب و چادر برای زن افتخار است
آیت الله صافی گلپایگانی با بیان اینکه حجاب و چادر برای زن افتخار است و کرامت و شخصیت واقعی زن در حفظ حجاب، عفاف و عدم اختلاط زن و مرد است گفت: مردم مسلمان ایران هرگز فریب این اشخاص را نمی‌خورند و با هوشیاری و بیداری و با امر به معروف و نهی از منکر از دستورات شرع مقدس اسلام و آرمان‌های مقدس نظام اسلامی دفاع می‌کنند.

 

انتقاد شدید‌ آیت‌الله مکارم از ویژه‌نامه «خاتون»

حضرت آیت‌الله مکارم‌شیرازی در واکنش به انتشار ویژه‌نامه موهن خاتون توسط روزنامه ایران گفتند: طبق اقرار اهل اطلاع این گونه اقدامات را برای جذب آراء در انتخابات انجام می‌دهند که باید گفت؛ خاک بر سر مقامی که به وسیله این کثافت‌کاری‌ها به دست بیاید.

به گزارش مرکز خبر حوزه، معظم‌له عصر امروز در پایان تفسیر خود در شبستان امام خمینی(ره) آستانه مقدسه حضرت معصومه(س) با انتقاد از انتشار ویژه‌نامه خاتون در روزنامه ایران اظهار کردند:‌ از اول تا آخر این ویژه نامه را به حکم مسئولیتی که دارم ورق زدم و دیدم، تمام مطالب این نشریه یک مسئله را می‌خواهد بگوید و آن سست کردن اعتقاد مردم به حجاب اسلامی و ترویج بی‌بند و باری در میان جامعه است.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی درباره محتویات این ویژه‌نامه گفتند: از یک سو نیروی انتظامی را می‌کوبد که چرا طرح عفاف و حجاب را اجرا می‌کند، از سوی دیگر ورزش دختران را ترویج می‌کند.

معظم‌له با انتقاد از دست اندرکاران این ویژه‌نامه تصریح کردند: در یک جا جسارت را به حد اعلی رسانده و می‌گوید؛ چادر مشکی بدترین نوع حجاب است و این رنگ اختراع ناصرالدین شاه است، وقتی ‌در سفر به کشورهای اروپایی و در مجالس عیاشی رنگ مشکی را دید، آن را در میان ایرانیان نشر داد.

ایشان با اشاره به اهداف انتشار این ویژه‌نامه خاطرنشان کردند: همه افرادی که اهل اطلاع هستند می‌گویند این کار برای جذب آراء یک گروه بی‌بند و بار در انتخابات آینده است، اگر این گونه باشد خاک بر سر آن مقامی که به وسیله این کثافت‌کاری‌ها به دست بیاید.

این مرجع تقلید خطاب به منتشر کنندگان این ویژه‌نامه گفتند: با چشم خود ببینید که فرعون زمان که تا دیروز همه کاره بود و الآن چگونه در قفس، روی برانکارد، محاکمه می‌شود؛ بنابراین این مقامات چه ارزشی دارد که مقدسات را برایش زیر پا می‌گذارید. از خشم خدا بترسید،‌ از خشم این امت حزب‌الله بترسید. بدانید که این مقامات چیزی نیست که برای شما بماند.

ایشان تأکید کردند: یقین داشته باشید، این ملتی که هزاران شهید داده است، به شما اجازه نمی‌دهند احکام خدا و مقدسات اسلامی را زیر پا بگذارید و انشاءالله آرزوهای خود را در این عرصه به گور خواهید برد.

ایشان در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت حفظ آرامش جامعه تصریح کردند: همان طور که رهبر بزرگوار انقلاب بارها گفته‌‌اند، امروز کشور ما نیاز به آرامش دارد، در این جا باید بگویم چه دلیل داشت که شما در این شرایط این مطالب را منتشر می‌کنید و ایجاد تشنج می‌نمایید.

معظم‌له خاطرنشان کردند:‌ در شرایطی که ما این همه به آرامش نیاز داریم، آیا هر روز باید مسئله‌ای را در گوشه‌ای مطرح کنند و آرامش را بر هم بزنند؟

 

وبلاگ "تفکر با چاشنی خنده" در مطلبی طنز، نکاتی را در مورد ویژه نامه ی خاتون مطرح می کند. در این مطلب آمده است:

قطعا یکی از اتفاقات مهم از پرده در آمدن خاتون بود. نشریه ای که کاملا فرهنگی و فکری بود و اصلا سیاسی نبود و به همین دلیل وزیر نیرو و معاون سیاسی مشایی به دفاع از آن پرداختند. اما علی رغم دفاع جانانه این چهره های فرهنگی و فلسفی از این نشریه همچنان برخی شبهات باقی مانده است که در زیر می آید تا شخص وزیر امور خارجه به آنها پاسخ هایی کاملا مبنایی و فرهنگی دهد!

۱- با توجه به اینکه رنگ مشکی چادر حاصل مجالس عیاشی شبانه ناصر الدین شاه در اروپا است و دوستان اصرار دارند که هیچ توهینی نکرده اند و حتی چهره ای فرهنگی مثل وزیر نیرو نیز این امر را تایید کرده است، دقیقا بفرمایید ناصر الدین شاه در مجالس عیاشی های شبانه خود چه عملی انجام می داده است؟ آیا فوتبال دستی بازی می کرده است با همان‌ها که لباس‌شان مشکی بوده است؟ آخر آدم عاقل آنوقت شب فوتبال دستی بازی می کند؟

۲- این سوال را هم جناب فروزنده که یکی دیگر از چهره های فرهنگی دولت هستند و در روزنامه ایران به دفاع از خاتون پرداخته اند، می توانند پاسخ دهند. رنگ مشکی چادر مردم یمن و تونس و... هم آیا حاصل مجالس فوتبال دستی ناصرالدین شاه بوده است؟ آیا امکان دارد ناصرالدین شاه هنگام برگشت از اروپا نامه هایی به پادشاهان یمن و... نوشته باشد و از فوتبال دستی های اروپا تعریف کرده باشد؟ آیا مردم سایر کشورهای اسلامی تا این حد به پادشاهان ایران علاقه داشته اند که پیش از به دنیا آمدن پادشاهان ایران از دستاوردهای سفرهای آتی آنها استفاده می کردند؟ آقای فروزنده که علاوه بر مسائل عمیق فکری و فرهنگی، دستی هم در دورکاری دارند، لطفاً درباره این دورالگوگیری پیش از موعد نیز توضیح دهند.

۳- یکی دیگر از شبهات مطرح شده توسط اقتدارگرایان این است که این همه تکذیب همکاری با خاتون به خاطر چیست؟ این سوال را آقای بهداد که معاون سیاسی "ابوالتوضیح خان من نگفتم دوله(!)" هستند پاسخ دهند لطفاً. آیا بهتر نیست این دوستان زین پس به‌جای عبارت غریب و نامأنوس "مطالب نویسندگان الزاما بیانگر دیدگاه خاتون نیست" از عبارت پارسی و کوروش پسند "مطالب خاتون الزاما بیانگر دیدگاه نویسندگان نیست" استفاده کنند؟ اینچنین اگر کسی هم اعتراض کرد، به او می توانند بگویند ما که گفته بودیم!

۴- با توجه به اینکه سر چهره های فرهنگی و کارشناسان مذهبی دولت شلوغ شده است و امثال وزیر نیرو و معاون برنامه ریزی رییس جمهور نمی توانند به تنهایی پاسخگوی تمام شبهات عمیق مطرح شده باشند، واقعا چرا دیگران به کمک دولت نمی آیند؟ آیا بقیه کارشناسان فرهنگی مملکت به اندازه این عزیزان نمی فهمند و می ترسند ضایع شوند؟ آیا از شدت علاقه ای که به حفظ دوستی خود با روزنامه ایران و جریان محترم نفوذی دارند، می خواهند "دوری و دوستی" دوستی خود را حفظ کنند؟ آیا چون جریان نفوذی یک امر موهوم است، این بنده خداها نمی دانند چگونه می توان از یک امر موهوم که وجود خارجی ندارد، دفاع کرد؟ به هر حال به نظر می رسد جریان فرهنگی دولت باید سریعا نسبت به حل این مشکل اقدام کند و حتی به واردات کارشناس فرهنگی اقدام کند.

۵- با توجه به اینکه افرادی همچون هدیه تهرانی و مهناز افشار به عنوان زنان نقش آفرین معرفی شده اند، لازم است دقیقا مشخص شود که منظور کدام نقشی بوده است که این دوستان آفریده اند. چون دختران ایرانی می خواهند از ایشان الگو بگیرند و طبیعتاً باید بدانند از کدام نقش‌شان الگو بگیرند. آیا منظور نقشی بوده است که هدیه تهرانی در شوکران آفریده است؟ چهارشنبه سوری چطور؟ در مورد مهناز افشار چون ایشان هی نقش می آفریند و گزینش از بین آنها سخت است، آیا می توان به نقشی که ایشان در جشن دنیای تصویر آفرید، بسنده کرد و از حجابش الگو گرفت؟ قبول دارم که قسمتی از مویش پوشیده بود اما شما هم خیلی در معرفی این الگوهای حجاب و عفاف سخت نگیرید دیگر!


 کلمات کلیدی::-دانلود روزنامه خاتون ایران-نشریه خاتون-خاتون جریان انحرافی- پاسخ مکارم به کلهر-بی حجاب بازیگران- بی حجابی بازیگران- بازیگران بی حجاب ایران

/ 1 نظر / 18 بازدید
معبر سایبری فندرسک

شاید این روزنامه از طرح تجلیل از بانوان با حجاب خبر نداره من یه سری عکس ازین طرح تو وبلاگم گذاشتم دوستداشتی بیا نگاه کن