معضل ورود زباله و فاضلاب شهری به ساحل و خلیج فارس

در این روش، فاضلاب به وسیله لوله هایی در فاصله ای دور از ساحل در ته دریا در چند نقطه توسط دیفیوزر تخلیه می گردد. اما دفع سطحی فاضلاب تصویه نشده در بندرعباس علاوه بر ایجاد بوی نامطبوع باعث آلودگی آب خلیج فارس شده است که این امر باعث مرگ آبزیان و ایجاد بیماری های پوستی برای افرادی که قصد شنا در دریا را دارند، می شود.

بخشی از فاضلاب‌ها به ‌صورت مدیریت نشده در شهر و محلات حاشیه‌ نشین همچون محله‌های دو هزار و کمربندی رها شده و سیستم فاضلاب محله‌ای گسترش نیافته و فاضلاب و پسماندهای ناشی از خدمات خانگی در خورها  رها می‌شوند که پذیرنده این پسماندها دریاست.

وظیفه سازمان محیط ‌زیست نسبت به تصفیه‌ خانه بندرعباس نظارت بر ضابطهٔ تعیین ‌شده و خروجی آن است که  چنانچه مطابق استاندارد نباشد مغایر با محیط‌زیست است و تمهیدات رفع نقض آن باید اندیشیده شود.

 

مشکل آلودگی سواحل و دریا یکی از معضلات اصلی محیط زیست خلیج فارس است.

ورود مستقیم فاضلاب خانه‌ها و اماکن تجاری تفریحی حاشیه آب که بیشتر آن فاضلاب انسانی است موجب ایجاد بیماری‌های گوناگونی برای افرادی که برای شنا به این محل می‌آیند می‌شود.

صدمات حاصل از این آلودگی برای زیستگاه و ذخیره آبزیان نیز غیرقابل جبران است، به طوری که بر اساس اطلاعات ارائه‌شده توسط دکتر نبی‌پور به دلیل آلودگی زیاد آب لارو (تخم) ماهیان و میگو امکان رشد را نداشته و میزان این آبزیان در دریا بسیار کم شده است.

بخش اعظم فاضلاب شهری شهر بندرعباس و برخی فاضلاب‌های صنعتی بدون تصفیه مستقیما به دریا می‏‌ریزد. آبهای سواحل شهر بندرعباس آلودگی شدید داشته و هرگونه برداشت آبزیان از آبهای ساحلی و شنا کردن در این آبها به دلیل آلودگی می‌تواند خطرناک باشد. ورود فاضلاب و پسماند به خورها، وضعیت نامناسب جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب شهر بندرعباس، واقع شدن کشتارگاه دام در حریم شهر بندرعباس و مشکلات مربوط به ازدیاد سگ‌های ولگرد و حیوانات موذی از مهم‌ترین مشکلات زیست محیطی شهرستان بندرعباس است.


 دستیابی به محیط زیست سالم در هر کشوری با آگاهی‌های عموم مردم آن جامعه رابطه ای تنگاتنگ دارد و آموزش می‌تواند در این امر بسیار کارآمد باشد، چرا که انسان می تواند در سازگاری با طبیعت زندگی کند و در این راستا تصمیمات آگاهانه‌ای بگیرد. آن‌چنان که طی این تصمیمات باید به نسل‌های آینده توجه شود و سهم آنها را برای استفاده از نعمات الهی در نظر گرفت.


خورهای «گورسوزان»، «شیلات»، «سورو» و «دوهزار» عمده ترین راه‌های ورود فاضلاب به سواحل بندرعباس هستند، تصریح کرد: گاهی تجمع فاضلاب و زباله در این کانالها موجب رشد نیزارها و تجمع حشرات و حیوانات ولگرد می‌شود که علاوه بر نازیبا کردن ظاهر شهر، می‌تواند موجب شیوع برخی بیماری‌های میکروبی و انگلی شود. او بیان کرد: با توجه به اینکه طبق آمار، روزانه ۱۳۰۰ تن زباله خانگی در هرمزگان تولید می‌شود، بنابراین مدیریت پسماند، جلوگیری از ورود آن به آبهای ساحلی و بازیافت زباله نقش موثری در کاهش آلایندگی و حفاظت از محیط زیست شهری خواهد داشت.


وقتی فاضلاب جای مولتی ویتامین را می گیردفاضلاب برای آبزیان مغزی است!
در آب بندرعباس زمان‌هایی که آب دریا بالاتر است بوی فاضلاب کم‌تر به مشام می‌رسد اما با پایین آمدن آب ورود فاضلاب به وسیله‌ لوله‌هایی به آب دریا مشهود تر است. مسوولان بندرعباس  معتقدند که این فاضلاب ها حاوی مواد مغذی برای آبزیان است.
البته این توجیه غیرمنطقی بنظر می رسد،زیرا در هیچ جای دنیا مرسوم نیست که فاضلاب های خام را وارد دریا کنند وبگویند که این فاضلاب هاحاوی مواد غذایی برای آبزیان است.
ورود فاضلاب های صنعتی وشهری به دریا باعث آلودگی دریا وسیاه شدن وبوی نامطبوع می شود. دربسیاری از نقاط هم شهروندان پس از ورود به دریا متوجه می شوند که دست و پایشان باموادروغنی و قیری مانند سیاه می شود.حالا بطور دقیق مشخص نیست که این سیاهی ها از فاضلاب های صنعتی وشهری است یااز شستشوی کشتی های داخلی یاخارجی است.
متاسفانه این وضعیت دریاوسواحل سال به سال بدتر می شود وتاکنون هیچ اقدامی که برای شهروندان ملموس باشد،دراین بخش  نشده است.روز به روز هم وضعیت دریا بدتر می شود.شهروندان از این وضعیت ناراضی هستند وهیچ کس هم دراین بخش اقدامی عملی انجام نمی دهد.براستی چه عاملی باعث شده است که مسئولان نسبت به این موضوع توجهی نداشته باشند؟هرازگاهی هم شنیده می شود که ماهیانی مرده در قسمت هایی از سواحل بالا آمده اند که بطوریقین بااین وضعیت ساحل بی ربط نیست.البته مرغان دریایی وآبزیان هم از این وضعیت دریاوساحل بی نصیب نمانده اندوگاهی مرغانی می میرند.

دریای پاک حق همه است
داشتن دریاوساحل زیبا وآبی وعاری از فاضلاب وآلودگی حق همه شهروندان است وباید
از این نعمت خدادادی بهره مند شوند.چرا هرمزگانی ها وبخصوص بندرعباسی ها نتوانند از دریای زیبا وپاکیزه بهره مند شوند.چرا برخلاف گذشته که بومی ها به دریا می رفتند تادردمفاصل وامراض پوستی شان درمان شود،امروزه دلهره دارند که اگر به دریا بروند ،بااین آلودگی ها ،بیمار شوند. چرا درمانگری برای دریا یافت نمی شود وصنایع و برخی سازمان های دولتی آلوده کننده دریاشده اند وسازمانی که داعیه حفظ محیط زیست دارد هم سکوت کرده است وبا آلوده کنندگان محیط زیست دریایی برخورد نمی کنند؟چرا نسبت به  آلودگی دریا وساحل  احساس مسولیت نمی کنند؟آیا اگر این دریا در سایر مناطق دنیاوکشور وجود داشت، مسئولانش اینگونه بی تفاوت بودند؟

 کیانوش جهانبخش شورای شهر بندرعباس فاضلاب کت شلوار آسیب محیط زیست زباله دریا دکتر کامرانی دانشگاه هرمزگان نشست تخصصی بررسی راهکارهای مهار معضلات زیست‌محیطی کارگاه زباله فرهنگ سازی اقدامات ماهیان آبزیان ساحل سواحل خلیج فارس آسیب اکوسیستم آلودگی صید شیلات زیست دریا دانشجویان آب

/ 0 نظر / 53 بازدید